10 причини защо акциите на развиващите се пазари биха били добра инвестиция
16.12.2020
В края на годината поглеждаме към прогнози и анализи за 2021 г. Къде да инвестираме, кои пазари, икономики и сектори се очаква да имат най-добро представяне?
Даниел Дончев, изпълнителен директор на УД Експат Асет Мениджмънт, коментира за Profit.bg перспективите пред развиващите се пазари и описва факторите, които ще движат тези икономики. Според най-голямата независима компания за управление на активи у нас развиващите се пазари се очертават като атрактивен регион. Ето защо
1. Оценъчните съотношения (valuations) са атрактивни
Акциите на развиващите се пазари се търгуват на относително атрактивни цени, сравнени както с техните исторически нива, така и с тези на акциите на развитите икономики.
Ако сравним коефициента цена/счетоводна стойност (P/B), той е 1.75 средно за разващите се пазари, докато при развитите пазари е 2.78. Разликата на това съотношение между двата региона е близо до най-ниската си стойност за последните 13 години. На графиката по-долу може да се види,че коефициентът P/B за развиващи се пазари в момента e на 63% от този в развитите страни (при средно 80% за последните 15 години).
Това означава, че акциите в развиващите се пазари изглеждат подценени на сравнителна база. Прогнозата за годишния темп на растеж на печалбите в развиващите се държави през следващата година е 35%. Въпреки че акциите на развиващите се държави се покачиха с близо 11% от началото на 2020 г., оценъчни съотношения все още изглеждат атрактивни на фона на очакванията за ръст на печалбите през следващите тримесечия. Това се възприема като положителна предпоставка за доброто представяне през следващата година.
2. По-слабият долар би повлиял позитивно на тези пазари
Доларът отслабна спрямо основните валути от началото на годината, като спрямо еврото се понижи с -7.5%. Основните причини за негативно му представяне е възможно да останат валидни и през следващата година. Федералният резерв следва силно стимулираща парична политика, като индикира, че ще толерира и по-висока инфлация през следващите няколко години. Търговският и бюджетният дефицит в САЩ нарастнаха значително след ситуацията с пандемията от Covid-19, което е негативна новина за зелената валута. Очакваната по-предвидима търговска политика при администрацията на Байдън и евентуално подобрение в икономическите перспективи ограничават търсенето на долара като сигурно убежище от страна на инвеститорите. Слабият долар има благоприятен ефект върху развиващите се държави, особено върху тези с голям външен дълг и износители на суровини. Това може да се види и на графиката по-долу. Червената линия е движението на американския долар спямо кошница от основни валути, а със сивата линия е показано представянето на акциите на развитите пазари спрямо тези на развиващите се. Когато сивата линия расте, това означава, че акциите в развиващите се пазари се представят по-лошо от развитите и обратно, когато се понижава.
3. По-силен икономически растеж
Дългосрочните перспективи за растеж на развиващите се икономики са много добри. Населението в тези държави продължава да нараства, което подпомага работната сила, а средната възраст е много по-ниска от тази на развитите икономики. Въвеждането на новите технологии и иновациите би стимулирало производителността на труда. Прогнозите на анализаторите са, че икономикитe на развиващите се държави ще растат по-силно от тези в развития свят през следващите няколко години. Това би подкрепило пазарите на акции в тези страни, както и валутите им.
4. Благопроятна секторна експозиция
Основните индекси са така композирани, че регионът предлага експозиция както към бързорастящите сектори (информационни технологии, здравеопазаване, комуникации), така и към тези, които биха се възползвали от икономическото възстановяване след пандемията от Covid-19 (добивен сектор, финансови услуги, туризъм, строителство и матриали). Това означа, че инвестицията в индексите, които са базирани върху акциите на развиващите се пазари, предоставят добре диверсифицирани възможности на инвеститорите.
5. Валутите им са подценени
Валутите на тези страни са много евтини и са близо до най-ниските си исторически нива спрямо американския долар. Те са почти толкова подценени, колкото са били по време на азиатската финансова криза в края на 90-те години на миналия век. Очакванията ни са през следващата година паричните потоци към тези региони да нарастват, което би се отразило позитивно и на валутите им. Това би допринесло за допълнителна доходност за инвеститорите в акции в региона.
6. Президенството на Байдън се очаква да намали геополитическото напрежение
През изминалата година при президетството на Тръмп имаше ясни области на напредък и затопляне на взаимоотношенията между САЩ и Китай. Например, беше позволено на финансови компании от САЩ да придобият мажоритарни дялове в китайски финансови компании.
Очакванията за новоизбрания президент на САЩ са, че президентството на Байдън може да доведе до по-рационален подход към двустранната търговия с Китай и намаляване на риска от ескалации и търговски войни. Това би се отразило благоприятно на всички останали развиващи се пазари, тъй като те са по-пряко зависими от икономиката на Китай, отколкото тази на САЩ. Интресен факт е, че като вицепрезидент Байдън е посетил Латинска Америка 16 пъти, в сравнение със само веднъж за президента Тръмп.
7. Паричните потоци към региона започват да се завръщат
Наблюдава се процес на възвръщане на паричните потоци към развиващите се пазари след големите изходящи движения през март тази година. Очакваме този процес да се засили през следващата година, защото регионът е подходящ избор за инвеститори, които търсят по-висока доходност.
8. По-добър контрол на разпростанението на Covid-19
Тези държави до момента се справят много по-добре с пандемията. През последните няколко месеца има явен ръст на инфекциите с Covid-19 в Европа и САЩ, но това не се случва в най-големите икономики в Азия (Китай, Тайван, Южна Корея и Индия). Отчитайки това, очакваме възстановяването при тях да бъде по-бързо в сравнение с развитите държави.
9. По-силен положителен ефект от ваксината срещу Covid-19
Евентуалното достигане до по-голям брой хора на ваксината срещу Covid-19 би имало силно позитивен ефект върху глобалната икономика. Най-облагодетелствани биха били страните, които имат голям износ като част от своя брутен вътрешен продукт. На графиката по-долу може да се види какво е това съотношение за част от основните икономики от развиващите се пазари.
Много страни от развиващите се пазари (Тайланд, Южна Корея и Турция в най-голяма степен) са отворени икономики с висок дял на износа, които бих се възползвали от глобалното възстановяване.
10. Задлъжнялостта на развиващите се страни е ниска
Реакцията на правителствата и централните банки както на развитите, така и на развиващите се пазари беше по-бърза и по-всеобхватна, отколкото при предишни кризи. Сега основният въпрос е колко повече буфер за допълнително облекчаване имат при следващи потенциални икономически спадове. От фискална страна нивата на дълг към БВП на развиващите се пазари са значително по-ниски, отколкото на развитите пазари, което означава, че те имат относително предимство, тъй като правителствата ще имат възможност чрез фискалната политика да противодействат на потенциални икономически сътресения.
А кои са основните рискове?
Като основни рискове пред тези региони за следващата година можем да очертаем:
- По-рано от очакваното затягане на паричната и фискалната политика в Китай
- Нова глобална рецесия, породена от мерките срещу COVID 19 в развитите страни
- Ексалация на геополитическото напрежение
* Индексът на MSCI за развиващите се пазари се състои от 26 държави, включително Аржентина, Бразилия, Чили, Китай, Колумбия, Чехия, Египет, Гърция, Унгария, Индия, Индонезия, Корея, Малайзия, Мексико, Пакистан, Перу, Филипини, Полша, Катар, Русия, Саудитска Арабия, Южна Африка, Тайван, Тайланд, Турция и Обединените арабски емирства. Теглата в индекса са базирани на размера на пазарната капитализация на всяка държава.
ОПОВЕСТЯВАНЕ НА РИСКА
Този материал има само информационна цел и никоя част от него не може да бъде тълкувана като оферта или покана за сделка за продажба или покупка на финансови инструменти и/или професионален съвет, свързан с инвестиционно решение. Взети са всички необходими мерки, за да се гарантира прецизността на съдържанието, но при никакви обстоятелства авторите не носят отговорност за това съдържание и не поемат обезщетения към получателите или трети страни по отношение на прецизността, пълнотата и/или коректността на информация, включена в материала. Инвеститорите трябва да имат предвид, че прогнозите не са сигурен показател за бъдеща доходност. Миналите резултати не са гаранция за бъдещите резултати, а стойността на инвестициите може да се понижава или покачва, водейки като резултат до значителни загуби. Не се гарантират печалби и съществува риск от невъзможност да се възстанови пълният размер на вложените средства. Инвестициите в дялове на договорен фонд или чрез индивидуална инвестиционна сметка не са гарантирани от държавен гаранционен фонд или с друг вид гаранция.